NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

2 kwietnia 2021r. obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Również nasza szkoła w dniu 7 kwietnia przyłączyła się do tej akcji. Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa, a przede wszystkim naszej społeczności szkolnej na temat potrzeb i problemów osób z tym zaburzeniem.

Na znak solidarności z osobami z autyzmem, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły ubrali się w ten dzień na niebiesko, bo jak wiemy ten kolor jest symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dajemy tym samym znać, że akceptujemy i wspieramy osoby z autyzmem, zwłaszcza te, które są obok nas.

Chcemy naszym zachowaniem przyczynić się do tego by osobom z autyzmem, zwłaszcza waszym kolegom, żyło się z nami lepiej.

Odbyły się tego dnia  rozmowy z uczniami na temat autyzmu na podstawie własnych przemyśleń i doświadczeń oraz oglądanych filmów omawiających to zagadnienie.

Pamiętajmy, autyzm to nie choroba. Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie relacji z innymi. Sprawiają one, że dla osób z tym zaburzeniem odnalezienie się w różnych sytuacjach społecznych stanowi wyzwanie. Trudności występują na trzech poziomach: wzorów komunikacji społecznej, budowania relacji z otoczeniem oraz wzorów aktywności i zainteresowań.

Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za przyłączenie się do tej ważnej akcji poprzez niebieski strój i rozmowy z uczniami.

Beata Wirkus

Data dodania: 2021-04-08 19:06:54