NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Święto Odzyskania Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości. Z tej okazji 10 listopada 2017r. odbył się w naszej szkole apel z udziałem całej społeczności uczniowskiej. Uroczysty apel miał nam przypomnieć, że 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klas IIIg oraz klas IV-V był przywołaniem pamięci i oddaniem czci wszystkim bohaterom walki o wolność i suwerenność naszej ojczyzny w czasie trwania zaborów, zaś wspólne odśpiewanie hymnu narodowego okazją do wyrażenia dumy z faktu bycia Polakami. Cała akademia w wielu z nas obudziła refleksję, że dziś patriotyzm to często tylko słowo znane z lekcji historii lub języka polskiego, bo wcale niełatwo określić co tak naprawdę ma on oznaczać w naszych czasach. Przedstawiona inscenizacja miała uświadomić wszystkim zgromadzonym, że nie wolno nam – Polakom zapominać o przeszłości, bo historia to przecież nasze korzenie i tradycja - "Naród, który nie sięga do przeszłości, jest narodem bez przyszłości!”
Na zakończenie apelu głos zabrał pan Dyrektor, dziękując uczniom i opiekunom, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości. Dyrektor podkreślił, że poprzez kultywowanie uroczystości narodowych uczymy się patriotyzmu, poznajemy symbole narodowe, historię ojczyzny oraz drogę do wolności Państwa Polskiego.
,,Pamiętając o historii naszej przeszłości nie zapominajmy, że przyszłość Polski zależy od nas samych’’.

Opracowała Urszula Szulc

Data dodania: 2017-11-10 22:00:00