NAUKOWO I REKREACYJNIE W BYDGOSZCZY

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się do Bydgoszczy. Odwiedzili Family Park, gdzie czekała ich zabawa w kilkupoziomowym figlogaju - dżungli przeszkód w postaci kładek, trampolin, równoważni, zjazdów, tuneli, wałków oraz ogromna zjeżdżalnia. Wiele radości dostarczyła im ścianka wspinaczkowa, samochodziki akumulatorowe, kolejka wąskotorowa oraz kręgielnia i wystrzałowe armatki. Wszystkie te atrakcje pozwoliły dzieciom zdobywać nowe umiejętności podczas rozmaitych aktywności fizycznych. Gościli również w Pracowni Profesora Ciekawskiego, gdzie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali animatora tłumaczącego im widowiskowe eksperymenty pokazujące, jak działa nasz świat. Po tej dużej dawce energii jaką wyzwoliły w nich zabawy, udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Spacerowaliśmy po starówce i przyglądaliśmy się tak bliskiej nam rzece Brdzie. Na koniec dzieci udały się do unikatowego, jedynego w Europie Muzeum Mydła i Brudu.  Na początku wizyty każdy wykonał swoje własne mydełko. Uczniowie mogli wybrać kolor, aromat oraz dodatki ozdabiające mydełko. Po zakończonych warsztatach rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem. Dowiedzieliśmy się jak, przez wieki dbano o higienę i jakich używano środków czystości. Eksponaty zgromadzone w w muzeum są niezwykle oryginalne. To m.in. rekonstrukcja starożytnej tarki do prania, balie do kąpieli, żeliwne wanny, szczotki, suszarki. Słuchając o zwyczajach jakie pielęgnowali Grecy zajrzeliśmy do dawnej greckiej toalety, w strefie opowiadającej o czasach średniowiecza zobaczyliśmy rekonstrukcję łaźni położonej na pobliskiej Wyspie Młyńskiej. Kończąc wizytę w muzeum zakupiliśmy dla swoich najbliższych upominki w postaci mydełek o różnych kształtach, kolorach i zapachach. Był to radosny, pełen wrażeń, intensywnie spędzony dzień.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

Data dodania: 2022-09-27 18:35:50