NIEGDYŚ ZNANE, DZIŚ NIECO ZAPOMNIANE – ŚLADAMI GINĄCYCH ZAWODÓW - Szkoła Podstawowa Swornegacie

NIEGDYŚ ZNANE, DZIŚ NIECO ZAPOMNIANE – ŚLADAMI GINĄCYCH ZAWODÓW

7 listopada 2023 roku, w ramach lekcji jÄ™zyka kaszubskiego uczniowie klasy VI SzkoÅ‚y Podstawowej w Swornegaciach pod kierunkiem nauczyciela regionalisty, wychowawcy klasy oraz pracowników miejscowego Domu Kultury uczestniczyli w warsztatach na kole garncarskim. Uczestnicy zajęć mieli okazjÄ™ zobaczyć, jak powstajÄ… naczynia z gliny i wÅ‚asnorÄ™cznie wykonać swoje naczynie. Podczas toczenia na kole garncarskim rÄ™ce i toczonÄ… bryÅ‚Ä™ należy czÄ™sto zwilżać wodÄ…. ZwiÄ™ksza to poÅ›lizg dÅ‚oni lub palców oraz przyspiesza i uÅ‚atwia sam proces toczenia. Obok toczka garncarskiego lub na Å‚awce samego toczka powinno być umieszczone naczynie z wodÄ…. Podczas toczenia należy zwracać uwagÄ™ na to, aby nie odrywać raptownie i niejednoczeÅ›nie obu rÄ…k od formowanego wyrobu, gdyż powoduje to rozerwanie przedmiotu. Po wykonaniu swojego naczynia, dzieci przystÄ…piÅ‚y do jego udekorowania. Używali do tego różnych narzÄ™dzi: do skrobania, ciÄ™cia, modelowania i zdobienia. ByÅ‚y to np. szydÅ‚a i noże garncarskie, drewniane szpatuÅ‚ki, toczki, różki czy radeÅ‚ko. Ozdobione naczynia, dzbanuszki, wazoniki oraz miseczki uczniowie pozostawili do wyschniÄ™cia a potem do wypalenia w piecu. DziÄ™kujemy za wspaniaÅ‚Ä… lekcjÄ™ na temat ginÄ…cych zawodów.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2023-11-08 17:15:28