O TRADYCJĘ DBAĆ NALEŻY, HAFT KASZUBSKI NIECH SIĘ SZERZY

W ramach zajęć z języka kaszubskiego uczniowie z klas III, VI i VII szkoły w Swornegaciach spotykają się na warsztatach hafciarskich. Zajęcia w szkole prowadzi nasza regionalistka, a przede wszystkim biegła hafciarka pani Krystyna Kręcka. Każdy z uczestników zapoznał się z narzędziami i materiałami wykorzystywanymi do tworzenia haftów kaszubskich oraz poznał podstawowe ściegi haftu płaskiego. Uczniowie przypomnieli sobie również historię haftu kaszubskiego, szkoły haftu czy kolory. Pani hafciarka na początku pokazała uczniom jak przenosi się wzór z kartki na materiał, przy pomocy kalki i ołówka. Młodzież mogła również zaprojektować swój własny wzór, który następnie własnoręcznie wykona. Ze względu na trudną sztukę jaką jest haft, większość uczestników warsztatów postanowiło wyszyć zakładki do książek, tylko nieliczni uczniowie odważyli się na wyszywanie serwetek. Każdy z uczniów wybrał motyw, który ich zainteresował, po czym musiał dokładnie odwzorować go na płótnie. Po wszystkich niezbędnych przygotowaniach dzieci rozpoczęły pracę nad własnymi, niepowtarzalnymi projektami. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste. Haftowanie wymaga czasu, skupienia i uczy cierpliwości. Nasi uczniowie byli bardzo skoncentrowani i jak na początek poradzili sobie bardzo dobrze, jednak czeka ich jeszcze dużo pracy. Po częściowo wykonanym zadaniu  z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia hafciarskie z panią Krystyną, które odbędą się już niebawem. Celem warsztatów hafciarskich jest ożywienie zanikającej tradycji haftu kaszubskiego. Dziękujemy serdecznie pani Krystynie Kręckiej za to, że chce przekazać naszej młodzieży tajniki tego wspaniałego rękodzieła.

kaszëbsczi wësziw – haft kaszubski

warkòwnië - warsztaty