PIECZEMY SWORZYŃSKI CHLEB

W środę, 23 października 2019r. uczniowie z klas: II, III, VI, VIII Szkoły Podstawowej w Swornegaciach w ramach zajęć z języka kaszubskiego, pod opieką nauczycieli regionalistów uczestniczyli w warsztatach z tradycyjnych metod wypiekania chleba w piecu chlebowym. Celem warsztatów było nie tylko upowszechnianie edukacji regionalnej i promowanie rękodzieła ludowego, ale także dobra zabawa. Uczniowie poznali proces wyrabiania chleba, począwszy od przesiewania mąki, wykonania zaczynu, wygniatania i wyrastania ciasta. Pod okiem instruktorów sumiennie wykonywali polecenia, słusznie zauważając, że cały proces wymagał czasu, odrobiny cierpliwości i zachowania określonych procedur. W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat szacunku, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze. Dzieci zainteresowane haftem kaszubskim, rzeźbą czy malarstwem mogły odwiedzić Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego i obejrzeć wystawy twórców ludowych. Największą radość sprawiło uczniom wyjmowanie ciepłego i pachnącego chleba z pieca oraz fakt, że na zakończenie lekcji wypieku, wszyscy otrzymali smaczny, pachnący chlebek.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2019-10-23 08:36:02