PIERWSZE ABECADŁO

Pierwsze Abecadło

zaprasza młodego, początkującego
i coraz bardziej samodzielnego czytelnika,
jakim jest uczeń klasy pierwszej,
do smakowania dobrej literatury i sztuki.
Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom,
przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją.
„Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące
jak czytanie wyrazów.

Małgorzata Swędrowska, pedagożka,
trenerka Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów
i Animatorów KLANZA, autorka koncepcji czytania wrażeniowego.

W dniu dzisiejszym /19 listopada 2021r./ uczniowie klasy pierwszej otrzymali Wyprawkę Czytelniczą " Pierwsze abecadło". Aby przedstawić główne cele przytoczę informację zamieszczoną przez Instytut książki.
"To już trzecia publikacja przygotowana przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i podobnie jak przy wcześniejszych publikacjach, skierowanych do niemowląt i przedszkolaków, w jej powstaniu pomagało nam grono wybitnych ekspertów literatury dziecięcej – literaturoznawców, pedagogów, promotorów i animatorów kultury wśród najmłodszych i ich rodziców. Nie zmieniły się również nasze najważniejsze cele – nieustannie chcemy rozbudzać w dzieciach miłość do czytania już od najmłodszych lat, zachęcać rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi, przypominać o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka, a także umożliwiać bezpłatny dostęp do mądrych i pięknie zaprojektowanych książek – z tekstami i ilustracjami najwybitniejszych polskich twórców.
Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania."
Gorąco zachęcamy rodziców do współpracy. Pragniemy, aby dzieci odkrywały radość płynącą z czytania lektur. Radość która może być jeszcze większa, gdy będziemy czytali wspólnie z dziećmi, gdy będziemy dla nich wzorem do naśladowania. Wierzymy wszyscy, że wówczas będzie to pasjonująca i przemieniająca przygoda!

Opracowała Lucyna Kiedrowska

Data dodania: 2021-11-18 08:27:31