POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „POLSKI EKO - ART”

W poniedziałek, 6 listopada 2023 roku, uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Swornegaciach godnie i przykładnie reprezentowali naszą placówkę, biorąc udział w  Powiatowym Konkursie Recytatorskim  POLSKI EKO-ART, którego kolejna odsłona odbyła się tradycyjnie w Chojnickim Centrum Kultury. Organizatorami wydarzenia były następujące instytucje: Park Narodowy Bory Tucholskie, Chojnickie Centrum Kultury oraz miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Uczestnicy wydarzenia musieli opanować pamięciowo oraz wygłosić jeden utwór, który powstał w języku polskim oraz łączył tematykę ekologiczną i literacką. Wybrane wiersze musiały być tematycznie związane ze środowiskiem naturalnym człowieka, pięknem przyrody i jej ochroną. Celem konkursu były upowszechnienie wiedzy ekologicznej, uwrażliwienie młodych ludzi na piękno poezji, jak również przełamywanie barier związanych z publicznymi wystąpieniami i doskonalenie umiejętności pięknego wysławiania się.

Nasi uczniowie zaprezentowali oryginalne utwory z kilku epok literackich – od romantycznej miniatury poetyckiej Teofila Lenartowicza pt. „Ptaszek” (recytowała Aleksandra Höhn ), poprzez wiersz Heleny Bojarskiej „Do skowronka” (Olga Schada Borzyszkowska), aż do zasługującego na osobną uwagę pięknego utworu „W krainie jezior” współczesnego twórcy – Jana Sabiniarza – z którym zapoznał widownię Wiktor Bobrowski.

Wszyscy uczniowie zostali zauważeni i nagrodzeni wyróżnieniami I oraz II kategorii (odpowiednio: Aleksandra Höhn oraz Olga Schada Borzyszkowska i Wiktor Bobrowski). Jest to powód do dumy – szczególnie w zestawieniu z pokaźną ilością uczestników konkursu w kategorii klas IV – VI - która sięgnęła aż 43 uczniów.

Po recytacji utworów na wszystkich czekał słodki poczęstunek, po którym uczniowie, nagrodzeni dyplomami oraz upominkami, wrócili do domu.

Opracowała Magdalena Borowicz

Data dodania: 2023-11-08 17:06:17