PÒWIATOWI KÒNKÙRS DLÔ CZËTIŃCÓW „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ

W  piątek, dwudziestego dziewiątego listopada  2019 roku w Szkole Podstawowej w  Swornegaciach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy z języka regionalnego-kaszubskiego „Méster bëlnégὸ czëtaniô”. Brało w nim udział siedem szkół z powiatu chojnickiego: SP Swornegacie, SP Nieżychowice, SP Charzykowy, SP Czapiewice, SP Ostrowite, SP Czyczkowy, SP Kłodawa. Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, natomiast współorganizatorami konkursu na szczeblu powiatowym byli: Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Szkoła Podstawowa  w Swornegaciach, przy finansowym wsparciu Gminy Chojnice. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz zacieśnienie współpracy między szkołami promującymi kulturę kaszubską.  Etap szkolny odbył się w każdej ze szkół, powiatowy w Szkole Podstawowej  w Swornegaciach, natomiast finał regionalny odbędzie się 13 grudnia 2019r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. Do etapu regionalnego z naszej szkoły zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Marta Stobiecka                          I miejsce w kat. klas  I-III

Michał Moga                                 I miejsce w kat. klas  IV-VI

Filip Szulc                                       I miejsce w kat.  klas VII - VIII

Maria Kołodziejska                        wyróżnienie w kat.  klas I-III

Oliwia Lewińska                             wyróżnienie w kat.  klas I-III

Marietta Szulc                                wyróżnienie  w kat. klas IV-VI

Amelia Stanisławska                      wyróżnienie  w kat. klas VII - VIII

Aleksandra Pażontka - Lipińska  wyróżnienie  w kat. klas VII - VIII

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek oraz wiejski chleb ze smalcem i pyszne naleśniki. Na zakończenie dyrektor SP Swornegacie podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a nauczycielom regionalistom za przygotowanie uczniów. Dzieci nagrodzone dyplomami oraz upominkami zadowolone wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2019-11-30 19:54:06