PὸWIATOWI KὸNKÙRS DLÔ CZËTIŃCÓW „MÉSTER BËLNÉGὸ CZËTANIÔ”

W środę, 24 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej w  Swornegaciach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy z języka regionalnego-kaszubskiego „Méster bëlnégὸ czëtaniô”. Brało w nim udział osiem szkół z powiatu chojnickiego: SP Swornegacie, SP nr 7 Chojnice, SP Charzykowy, SP Czapiewice, SP Ostrowite, SP Czyczkowy, SP Kłodawa i SP Leśno. Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, natomiast współorganizatorami konkursu na szczeblu powiatowym byli: Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Szkoła Podstawowa w Swornegaciach, przy finansowym wsparciu Gminy Chojnice. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz zacieśnienie współpracy między szkołami promującymi kulturę kaszubską.  Etap szkolny odbył się   w każdej ze szkół, powiatowy w Szkole Podstawowej  w Swornegaciach, natomiast finał regionalny odbędzie się 10 grudnia 2021r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. Do etapu regionalnego z naszej szkoły zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Tymoteusz Höhn                            I miejsce w kat. klas  I-III

Kacper Różek                                   II miejsce w kat. klas  I-III

Marietta Szulc                                 I miejsce w kat. klas  IV-VI

Michał Moga                                    I miejsce w kat.  klas VII - VIII

Michalina Bobrowska                   II miejsce w kat.  klas VII - VIII

Wyróżnienia otrzymali uczniowie:

Aleksandra  Höhn                           wyróżnienie w kat.  klas I-III

Alicja Stanisławska                        wyróżnienie  w kat. klas IV-VI

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano obiad,  słodki poczęstunek oraz wiejski chleb ze smalcem. Na zakończenie dyrektor SP Swornegacie – pan Zdzisław Bucław  wraz z gośćmi: zastępcą wójta Gminy Chojnice – panem Piotrem Stanke oraz dyrektorem Gminnego Zespołu Oświaty – panią Anitą Sznajder, podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a nauczycielom regionalistom za przygotowanie uczniów. Dzieci nagrodzone dyplomami oraz nagrodami zadowolone wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2021-11-29 20:34:30