PὸWIATOWI KὸNKÙRS DLÔ CZËTIŃCÓW „MÉSTER BËLNÉGὸ CZËTANIÔ”

W piątek, dwudziestego piątego listopada 2022 roku  Szkoła  Podstawowa  w  Swornegaciach gościła uczestników powiatowych eliminacji konkursu czytelniczego z języka regionalnego-kaszubskiego „Méster Bëlnégὸ Czëtaniô”. Przesłuchania konkursowe odbywały się w Wiejskim Domu Kultury, natomiast o poczęstunek (słodkości i obiad) zadbała Szkoła Podstawowa. W tegorocznej edycji konkursu brało udział dziewięć szkół z powiatu chojnickiego:  SP Swornegacie, SP nr 7 Chojnice, SP Charzykowy, SP Kosobudy, SP Ostrowite, SP Czyczkowy, SP Kłodawa,  SP Pawłowo i SP Zalesie. Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, natomiast współorganizatorami konkursu na szczeblu powiatowym byli: Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Szkoła Podstawowa w Swornegaciach, przy finansowym wsparciu Gminy Chojnice. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz zacieśnienie współpracy między szkołami promującymi kulturę kaszubską. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. Komisja konkursowa w składzie: Janina Kosiedowska, Anna Lipińska i Barbara Lewinska wysłuchała 53 uczestników podzielonych na kategorie wiekowe: kl. I-II SP – 12; kl. III-IV SP – 10; kl. V-VI SP – 15; kl. VII-VIII - 14 SP; klasy ponadpodstawowe – 2.

Do etapu regionalnego z naszej szkoły zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Kornelia Skonieczna                     II miejsce w kat. klas I-II

Kacper Różek                                   I miejsce w kat. klas  III-IV

Tymoteusz Höhn                            III miejsce w kat. klas  III-IV

Hubert Januszewski                      I miejsce w kat. klas V-VI

Marietta Szulc                                 II miejsce w kat. klas  VII-VIII

Jan Gierszewski                              III miejsce w kat. klas VII-VIII

Michał Moga                                    I miejsce w kat.  szkół ponadpodstawowych

Emilia Szyszka                                 II miejsce w kat.  szkół ponadpodstawowych

Wyróżnienie otrzymał:

Bartosz Stoltmann                          wyróżnienie w kat.  klas I-II

W podsumowaniu konkursu i wręczeniu dyplomów, nagród i wyróżnień laureatom, oprócz komisji konkursowej, uczestniczyli: dyrektor SP Swornegacie – pan Zdzisław Bucław, prezes chojnickiego Oddziału ZKP – pan Włodzimierz Łangowski. Dyplomy i upominki za udział w konkursie otrzymali również pozostali uczestnicy. Wręczono też podziękowania i publikacje regionalne – w tym ostatni nr „Kwartalnika Chojnickiego” – opiekunom występujących uczniów. Za pomoc w organizacji konkursu podziękowano kierownictwu i pracownikom WDK i SP Swornegacie. Laureaci trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii będą reprezentowali powiat chojnicki w finale regionalnym konkursu, który odbędzie się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie 9 grudnia 2022 r. w godz. 9.00-15.00.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji konkursu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2022-11-29 13:29:18