PὸWIATOWI KὸNKÙRS DLÔ CZËTIŃCÓW „MÉSTER BËLNÉGὸ CZËTANIÔ”

W piątek, pierwszego grudnia 2023 roku Szkoła Podstawowa w Swornegaciach gościła uczestników powiatowych eliminacji konkursu czytelniczego z języka regionalnego-kaszubskiego „Méster Bëlnégὸ Czëtaniô”. Przesłuchania konkursowe odbywały się w Wiejskim Domu Kultury, natomiast o poczęstunek (słodkości i obiad) zadbała Szkoła Podstawowa. W imieniu dyrektora SP Swornegacie – pana Zdzisława Bucława, uczestników konkursu i zebranych gości powitał przewodniczący Rady Gminy – pan Ryszard Kontek. W tegorocznej edycji konkursu brało udział trzynaście szkół z powiatu chojnickiego:  SP Swornegacie, SP nr 7 Chojnice,  SP Charzykowy, SP Leśno, SP Konarzyny, SP Ogorzeliny, SP Kłodawa, SP Lichnowy,  SP Pawłowo, SP Silno, SP Nowa Cerkiew, I LO im. Filomatów Chojnickich oraz II LO Gen. Andersa w Chojnicach. Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, natomiast współorganizatorami konkursu na szczeblu powiatowym byli: Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Szkoła Podstawowa w Swornegaciach, przy finansowym wsparciu Miasta i Gminy Chojnice. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz zacieśnienie współpracy między szkołami promującymi kulturę kaszubską. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. Komisja konkursowa w składzie: Janina Kosiedowska, Anna Lipińska i Barbara Lewinska wysłuchała 57 uczestników podzielonych na kategorie wiekowe: kl. I-II SP – 9; kl. III-IV SP –14; kl. V-VI SP – 21; kl. VII-VIII - 10 SP; klasy ponadpodstawowe– 3.

Nagrodzeni zostali uczniowie:

Laura Jankowska                             I miejsce w kat. klas I-II

Alicja Kawka                                     III miejsce w kat. klas I-II

Aniela Szulc                                      III miejsce w kat. klas I-II

Aleksandra Höhn                           I miejsce w kat. klas  III-IV

Bartosz Stoltmann                         II miejsce w kat.  klas III-IV

Nina Świerko                                   III miejsce w kat. klas III-IV

Tymoteusz Höhn                            I miejsce w kat. klas  V-VI

Marietta Szulc                                 III miejsce w kat. klas  VII-VIII

Michał Moga                                    I miejsce w kat.  szkół ponadpodstawowych

Emilia Szyszka                                  III miejsce w kat.  szkół ponadpodstawowych

Wyróżnienia otrzymali:

Agata Jażdżewska                           wyróżnienie w kat.  klas I-II

Kacper Różek                                   wyróżnienie w kat.  klas V-VI

Jan Hapka                                          wyróżnienie w kat.  klas V-VI

Hubert Januszewski                      wyróżnienie w kat.  klas VII-VIII

Do etapu regionalnego z naszej szkoły zakwalifikowali się następujący uczniowie: Laura Jankowska, Aleksandra Höhn, Bartosz Stoltmann, Tymoteusz Höhn. W podsumowaniu konkursu oraz  wręczeniu dyplomów, nagród i wyróżnień laureatom, oprócz komisji konkursowej, uczestniczył prezes chojnickiego Oddziału ZKP – pan Włodzimierz Łangowski oraz kierownik Wiejskiego Domu Kultury – pan Zbigniew Chrapkowski. Dyplomy i upominki za udział w konkursie otrzymali również pozostali uczestnicy. Wręczono też podziękowania i publikacje regionalne – w tym ostatni nr „Kwartalnika Chojnickiego” – opiekunom występujących uczniów. Za pomoc w organizacji konkursu podziękowano kierownictwu i pracownikom WDK i SP Swornegacie. Laureaci dwóch pierwszych miejsc w każdej kategorii będą reprezentowali powiat chojnicki w finale regionalnym konkursu, który odbędzie się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie 15 grudnia 2023 r. w godz. 9.00-15.00.

Dziękujemy tancerzom z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby”, kapeli oraz  wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji konkursu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2023-12-03 13:26:40