PÒWIATOWI KÒNKÙRS DLÔ CZËTIŃCÓW „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”

W piątek, pierwszego grudnia  2017 roku w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy z języka regionalnego-kaszubskiego. Brało w nim udział osiem szkół z powiatu chojnickiego: SP Swornegacie, SP Nieżychowice, SP Przymuszewo, SP nr 7 Chojnice, SP Charzykowy, SP Leśno, SP nr 2 Brusy, SP im. Jana Pawła II w Brusach.  Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, natomiast współorganizatorami konkursu na szczeblu powiatowym byli: Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Szkoła Podstawowa w Swornegaciach, Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach, przy finansowym wsparciu Gminy Chojnice. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i oddziałami ZK-P promującymi kulturę kaszubską.  Etap szkolny odbył się w każdej ze szkół, powiatowy w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach, natomiast finał regionalny odbędzie się 13 grudnia 2017r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zadaniem,   z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. Do etapu regionalnego z naszej szkoły zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Bartosz Kontek              I miejsce w kat. I-III

Michał Moga                   I miejsce w kat. IV-VII

Jan Jażdżewski             III miejsce w kat. IV-VII

Urszula Gostomczyk       II miejsce w kat. II-III g

Natomiast wyróżnieni zostali  uczniowie: Filip Szulc, Małgorzata Jażdżewska i Zuzanna Stoltmann.

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek oraz wiejski chleb ze smalcem i pyszną zupę pomidorową. Po ogłoszeniu wyników konkursu  uczestnicy i pozostali uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy wsi zostali zaproszeni na obejrzenie występu Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”, sztuki pt. „Świat według Józefa Chełmowskiego”. Na zakończenie dyrektor SP Swornegacie podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a aktorom teatru za przybliżenie naszej społeczności twórczości osobliwego artysty ludowego Józefa Chełmowskiego.  Dzieci nagrodzone dyplomami oraz upominkami zadowolone wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2017-12-01 22:24:00