REGIONALNIE DLA NIEPODLEGŁEJ

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach dnia 13 listopada 2018 roku odwiedzili swoich rówieśników w szkołach podstawowych w Charzykowach i w Nieżychowicach, aby podzielić się umiejętnościami z języka regionalnego - kaszubskiego. Przygotowany został program patriotyczny w języku kaszubskim pod kierunkiem pani Marzeny Borzyszkowskiej nauczycielki tego języka, a nad wykonaniem wokalnym i podkładem muzycznym czuwała pani Uurszula Szulc. Uczniowie z zespołu tanecznego reprezentowali Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej  „KASZUBY“, natomiast akompaniament  zapewniła kapela tego zespołu pod kierunkiem p. Włodzimierza Łangowskiego. Uczniowie z klas III, IV, V, VI oraz z III gimnazjum wraz z nauczycielami zaprezentowali swój dotychczasowy dorobek oraz obecne w nim aspekty patriotyczne. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu kaszubskiego „Tam gdze Wisła ...", zespół taneczny zaprezentował tradycyjne tańce kaszubskie. Uczniowie wyrecytowali także w języku kaszubskim wiersze o tematyce patriotycznej i urokliwej kaszubskiej ziemi. Gadka kaszubska przedstawiona przez uczennicę klasy V umożliwiła zapoznanie się z tradycjami i obrzędami na Kaszubach  i wywołała  uśmiech na twarzach słuchających. Pieśni kaszubskie zaśpiewane przez dzieci przypominały wszystkim jak piękny i wyjątkowy jest region, w którym mieszkamy.  Utwory patriotyczne wykonane przez naszych uczniów wprawiły w zadumę nad losem ludzi, którzy zginęli  w czasie wojny po to, abyśmy my mogli cieszyć się wolnością. Występy miały także na celu promowanie języka kaszubskiego oraz zaprezentowanie młodemu pokoleniu przebogatej kultury i tradycji Kaszub. Dzieci zostały nagrodzone słodyczami oraz oklaskami, po czym  z uśmiechem wróciły do domu.

Kaszubski Program Patriotyczny zawierał następujące pieśni i wiersze:

hymn kaszubski „Tam gdze Wisła” i pieśń „Nasza zemia”  odśpiewany przez wszystkich uczestników

„Piechota” – odśpiewana została przez uczniów klasy VI: Amelię Stanisławska, Natalię Nenca, Michała Mogę natomiast refren śpiewali wszyscy.

Pięknie i solo zaśpiewana piosenka patriotyczna  „Niepodległość” – przez uczennicę klasy III gimnazjum Martę Schada Borzyszkowską zrobiła na zebranych ogromne wrażenie

„Polskie kwiaty” – to pieśń odśpiewana na zakończenie programu zrobiła duże wrażenie na zebranych widzach.

Gadka kaszubska – „Jak  sã  Jônk  Knut na  drëdżi  swiat wëbiérôł" (Jak Janek Knut na drugi świat się wybierał) w języku kaszubskim w wykonaniu uczennicy klasy V Emilii Szyszki przy tłumaczeniu na język polski Amelii Stanisławskiej.

Wiersze: „Kaszëba” – wykonywał uczeń klasy V Michał Moga

„Òjczëzna” – uczeń klasy VI Piotr Szada Borzyszkowski