''RODNÔ MÒWA'' W CHMIELNIE - Szkoła Podstawowa Swornegacie

''RODNÔ MÒWA'' W CHMIELNIE

W dniach 11 i 12 czerwca 2022 roku w Chmielnie odbyÅ‚ siÄ™ 51. Wojewódzki FinaÅ‚ Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mὸwa”. FinalistÄ… z powiatu chojnickiego w kat. uczniów klas I-III zostaÅ‚ Tymoteusz Höhn, w kat. uczniów klas IV-VI zostaÅ‚ Hubert Januszewski, a w kat. uczniów klas VII-VIII zostaÅ‚ MichaÅ‚ Moga - uczniowie SzkoÅ‚y Podstawowej w Swornegaciach. 11 czerwca w chmieleÅ„skim Domu Kultury odbyÅ‚y siÄ™ przesÅ‚uchania w grupach wiekowych najlepszych recytatorów z caÅ‚ego województwa, dzieci, mÅ‚odzieży oraz dorosÅ‚ych. W komisji oceniajÄ…cej wystÄ™py zasiedli: Ks. praÅ‚at prof. dr hab. Jan Perszon – przewodniczÄ…cy, dr Tomasz Fopke, Karolina Keler, dr Bożena Ugowska i dr Dariusz Majkowski. W sobotÄ™ trwaÅ‚y przesÅ‚uchania utalentowanych recytatorów, a po ich zakoÅ„czeniu nastÄ…piÅ‚o spotkanie opiekunów z jurorami. Po poÅ‚udniu przygotowano także atrakcje dla dzieci i mÅ‚odzieży - warsztaty z PawÅ‚em Ruszkowskim „Kaszubskie SÅ‚owo w Muzyce”. Po kolacji wszystkich goÅ›ci zaproszono na recital tego mÅ‚odego artysty z Kaszub, Å›piewajÄ…cego poezjÄ™ w jÄ™zyku kaszubskim. W niedzielÄ™ wszyscy wspólnie spotkali siÄ™ na uroczystej mszy Å›wiÄ™tej z liturgiÄ… w jÄ™zyku kaszubskim w koÅ›ciele Å›w. ApostoÅ‚ów Piotra i PawÅ‚a w Chmielnie. Po mszy miaÅ‚o miejsce podsumowanie konkursu z wystÄ™pami laureatów, wrÄ™czenie nagród oraz poczÄ™stunek. ChmieleÅ„ski Dom Kultury odwiedziÅ‚o wielu znamienitych goÅ›ci. UczeÅ„ SzkoÅ‚y Podstawowej w Swornegaciach MichaÅ‚ Moga zdobyÅ‚ III miejsce, a Tymoteusz Höhn otrzymaÅ‚ nagrodÄ™ specjalnÄ… za najlepszÄ… interpretacjÄ™ poezji kaszubskiej. JesteÅ›my bardzo dumni z naszych uczniów, którzy tak dzielnie reprezentowali SzkoÅ‚Ä™ PodstawowÄ… w Swornegaciach, ale również caÅ‚y powiat chojnicki. Celem tego konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru, ale przede wszystkim pielÄ™gnowanie mowy kaszubskiej. KorzystajÄ…c z okazji pobytu w piÄ™knej „Szwajcarii Kaszubskiej” opiekunowie wraz z uczniami udali siÄ™ do Sanktuarium M. Bożej Królowej Kaszub w Sianowie oraz do Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie.

Gratulujemy serdecznie wszystkim finalistom!

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2022-06-14 21:05:09