''RODNÔ MÒWA'' W CHMIELNIE

W dniach 11 i 12 czerwca 2022 roku w Chmielnie odbył się 51. Wojewódzki Finał Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mὸwa”. Finalistą z powiatu chojnickiego w kat. uczniów klas I-III został Tymoteusz Höhn, w kat. uczniów klas IV-VI został Hubert Januszewski, a w kat. uczniów klas VII-VIII został Michał Moga - uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. 11 czerwca w chmieleńskim Domu Kultury odbyły się przesłuchania w grupach wiekowych najlepszych recytatorów z całego województwa, dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W komisji oceniającej występy zasiedli: Ks. prałat prof. dr hab. Jan Perszon – przewodniczący, dr Tomasz Fopke, Karolina Keler, dr Bożena Ugowska i dr Dariusz Majkowski. W sobotę trwały przesłuchania utalentowanych recytatorów, a po ich zakończeniu nastąpiło spotkanie opiekunów z jurorami. Po południu przygotowano także atrakcje dla dzieci i młodzieży - warsztaty z Pawłem Ruszkowskim „Kaszubskie Słowo w Muzyce”. Po kolacji wszystkich gości zaproszono na recital tego młodego artysty z Kaszub, śpiewającego poezję w języku kaszubskim. W niedzielę wszyscy wspólnie spotkali się na uroczystej mszy świętej z liturgią w języku kaszubskim w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie. Po mszy miało miejsce podsumowanie konkursu z występami laureatów, wręczenie nagród oraz poczęstunek. Chmieleński Dom Kultury odwiedziło wielu znamienitych gości. Uczeń Szkoły Podstawowej w Swornegaciach Michał Moga zdobył III miejsce, a Tymoteusz Höhn otrzymał nagrodę specjalną za najlepszą interpretację poezji kaszubskiej. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy tak dzielnie reprezentowali Szkołę Podstawową w Swornegaciach, ale również cały powiat chojnicki. Celem tego konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru, ale przede wszystkim pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Korzystając z okazji pobytu w pięknej „Szwajcarii Kaszubskiej” opiekunowie wraz z uczniami udali się do Sanktuarium M. Bożej Królowej Kaszub w Sianowie oraz do Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie.

Gratulujemy serdecznie wszystkim finalistom!

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2022-06-14 21:05:09