ROWEREM DO BRUS JAGLII

Dnia 31.05.2017r. uczniowie klasy szóstej uczący się języka kaszubskiego wybrali się rowerami na lekcję w terenie. Wraz z opiekunami – nauczycielem- wychowawcą oraz mamą Pauliny Jeżewskiej wyruszyli do Brus Jaglii. Po drodze zatrzymali się w Drzewiczu za mostem, gdzie znajduje się niewielki obelisk informujący o tym, że.. Tu pod lipą w lipcu 1810 roku przeprawiając się przez Brdę odpoczywał Napoleon Bonaparte idąc na Moskwę’’. Następnie dojechali do Brus Jaglii, gdzie w chacie kaszubskiej zapoznali się twórczością nieżyjącego artysty kaszubskiego p. Józefa Chełmowskiego zwanego „Kaszubskim Leonardo da Vinci”. Po czym zwiedzili zabudowanie twórcy ludowego - obejście, warsztat oraz ogród – pasiekę , by tam zachwycać się niezwykłymi ulami zbudowanymi i wyrzeźbionymi przez artystę . Po zwiedzaniu żona pana Chełmowskiego zaprosiła uczniów do poznania domowego muzeum nieżyjącego twórcy kaszubskiego. Po obejrzeniu eksponatów, wpisaniu się do księgi pamiątkowej oraz zdjęciach pamiątkowych, wyruszyli w drogę do pobliskich Brus na pizzę by nabrać sił do jazdy w drogę powrotną do domu.
Uczniowie kl. VI pełni nowych informacji i doświadczeń , szczęśliwie wrócili do domów. Serdecznie dziękują p. Emilii Jeżewskiej za opiekę podczas wycieczki.

Opracowała Urszula Szulc

Data dodania: 2017-05-31 18:02:00