SIERPNIOWY WYPOCZYNEK MŁODZIEŻY POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ

Na zaproszenie społeczności szkolnej z Zespołu Szkół w Swornegaciach z rewizytą przybyła młodzież niemiecka z powiatu Ludwigslust -Parchim z Gminy Grabow. Spotkanie było możliwe dzięki dofinansowaniu projektu w ramach Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży z biura w Poczdamie.  Wzajemne spotkania uczniów z Zespołu Szkół w Swornegaciach i młodzieży niemieckiej odbywają się od 2011r. Podczas spotkań wakacyjnych młodzi Niemcy poznają piękne tereny miejscowości Swornegacie oraz okolic, a także Gminy Chojnice i regionu Kaszub. Podczas wycieczek odwiedzają, także piękne zakątki i  miasta województwa pomorskiego.  Wspólne programy PNWM mają zadanie wspieranie wzajemnego poznania, zrozumienia i współpracy młodych Polaków i Niemców, a także rozwijanie osobowości i kompetencji międzykulturowych oraz językowych młodych ludzi obu państw. Projekty te służą wzajemnemu zrozumieniu, przezwyciężeniu uprzedzeń oraz wspierają wspólną odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości wolnej Europy.

Spotkanie w Swornegaciach miało również na celu poprawę komunikacji językowych oraz poznanie kultury  i historii naszego regionu poprzez wycieczki, zabawy, sport i rekreację. Program spotkania był bardzo bogaty, w którym wspólnie uczestniczyła młodzież ze Swornegaci i z okolic Grabow. Do ważniejszych punktów dziesięciodniowego spotkania należy zaliczyć:

- wycieczkę do Fojutowa i Woziwody, gdzie wspólne zabawy w basenach, obserwacja akweduktu i pogłębianie wiadomości przyrodniczych przyniosły wiele wrażeń,

- dwudniowy spływ rzeką Brdą: Ciecholewy- Małe Swornegacie – Swornegacie oraz Swornegacie –Drzewicz obfitował w przepiękne widoki naszej rzeki,

- wycieczka do Malborka ze zwiedzaniem zamku krzyżackiego,

- udział w „Czwartkach kaszubskich” w KDRL w Swornegaciach i w dożynkach sołeckich z poznaniem kultury kaszubskiej,

- nauka windsurfingu oraz wspólne zabawy w wodzie i kąpiel w jeziorze Karsińskim,

- gra w  paintball w „Active Parku” w Małych Zaniach,

- zawody na torze kartingowym w Canpolu,

- warsztaty chlebowe w KDRL w Swornegaciach ponadto młodzież wspólnie: wykonywała Graffiti – moje wrażenia z pobytu i wspólnych spotkań, brała udział w zajęciach kreatywnych poprzez  budowę tratwy z plastikowych butelek oraz innych surowców wtórnych,

- ogniska z pieczeniem kiełbasek i wspólne śpiewy trwały do późnych godzin wieczornych, a zabawy  na świeżym powietrzu i zajęcia sportowe oraz dyskoteki pozwoliły lepiej się poznać.

Podsumowanie spotkania odbyło się podczas wspólnego i uroczystego śniadania, w którym uczestniczył zastępca wójta Gminy Chojnice Piotr Stanke obdarowując gości z Niemiec upominkami, a także radny gminny  Ryszard Kontek, Zdzisław Bucław dyrektor Zespołu Szkół w Swornegaciach oraz nauczyciele, pośrednicy językowi i goście. Podziękowania popłynęły zarówno ze strony gospodarzy i  gości za wspólne przeżycia podczas spotkania z życzeniami dalszej współpracy w obu krajach. W programie ze strony niemieckiej brało udział 32, a ze strony gospodarzy 30 uczestników wraz z opiekunami.

Program spotkania koordynował Zdzisław Bucław, który podziękował kierownikowi ze strony niemieckiej panu Markowi Klinkenbergowi oraz pracownikom obsługi szkoły oraz nauczycielom za nieodpłatne zaangażowanie  się w projekt.

Data dodania: 2015-11-03 21:23:00
Data edycji: 2018-11-03 21:27:53