SPOTKANIE Z MARIĄ

23 maja 2022r. przypadała 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej ustanawiając rok 2022 - Rokiem Marii Konopnickiej. Pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka zasłynęła prozą i utworami skierowanymi dla dzieci. W 1908 roku opublikowała ROTĘ- wiersz, który był jej protestem przeciw germanizacji w zaborze pruskim. Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej. Uczestniczyła w proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni, akcji potępiającej represje władz pruskich. Pragnąc przybliżyć naszym wychowankom twórczość Marii Konopnickiej postanowiliśmy zorganizować konkurs plastyczno - recytatorski. Zanim konkurs został ogłoszony uczniowie podczas wielu wspólnych spotkań słuchali utworów Marii Konopnickiej czytanych przez swoich nauczycieli oraz oglądali fragmenty spektakli teatralnych powstałych na podstawie utworów pisarki. Następnie uczniowie wykonywali ilustrację do wybranego wiersza poetki. We wtorek odbyły się konkursowe prezentacje wierszy pisarki. Miło nam ogłosić wyniki konkursu. Klasa I - I miejsce Agata Jażdżewska, II miejsce - Mikołaj Hinc, III miejsce - Weronika Kontek oraz wyróżnienie - Alicja Kawka. Klasa II - I miejsce Nina Świerko, II miejsce Bartosz Stoltmann, III miejsce - Wojciech Borowicz, wyróżnienia za piękną recytację otrzymali Bartosz Cupa i Barbara Januszewska; III klasa - I miejsce Agata Stanisławska, II miejsce Piotr Jażdżewski, III miejsce - Helena Skonieczna. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Brawa za zaangażowanie oraz włożony wysiłek w przygotowania do konkursu należą się wszystkim uczniom klas I, II, III, którzy wzięli w nim udział. Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród książkowych i  batoników dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie.
Opracowała Lucyna Kiedrowska

Data dodania: 2022-12-18 19:01:25