ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Jego szczególnym przesłaniem jest podnoszenie naszej świadomości o problemach osób zmagających się z tym zaburzeniem. W tym dniu wiele osób okazuje solidarność z osobami ze spektrum i włącza się w kampanię społeczną Polska na niebiesko, której celem jest budowanie akceptacji dla osób z autyzmem, uświadamianie czym jest autyzm i wspieranie działań na rzecz osób ze spektrum. Również nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji i dnia 4 kwietnia w geście solidarności i wsparcia osób z zaburzeniami ze spektrum cała społeczność szkolna ubrała się na niebiesko. Nie zabrakło niebieskich akcentów i symboli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Nauczyciele klas 1-3 przybliżyli uczniom zagadnienia autyzmu czytając opowiadanie „ Czarodziejka” z serii „Bajki bez barier” dotyczące autyzmu. Uczniowie starszych klas poszerzyli swoją wiedzę o autyzmie na lekcjach wychowawczych omawiając prezentacje multimedialne i oglądając filmy edukacyjne. Celem tego wyjątkowego dnia jest uwrażliwienie szczególnie młodych ludzi na to, że „inny” nie znaczy gorszy, uświadamianie, czym jest autyzm, co oznacza, jak tworzyć pozytywne relacje ze wszystkimi, jak akceptować „inność”, jak wzrastać w poczuciu akceptacji i szacunku, jak nieść pomoc, jak być empatycznym. Jest to bardzo ważny temat do którego jeszcze w kwietniu wrócimy.

Opracowała Beata Wirkus – pedagog szkolny

Data dodania: 2022-04-10 11:01:55