SWORZYŃSKIE PLECIONKI

19 października 2023 roku w Swornegaciach – miejscowości, która od „gacenia” brzegów rzek „sworami”, czyli warkoczami wyplecionymi z korzeni sosny wzięła swoją nazwę, odbyły się warsztaty plecionkarskie. Uczestnikami warsztatów, w ramach projektu „Swornegacie po plecionkach poznacie” byli uczniowie czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Materiałem, z którego korzystali uczestnicy warsztatów były oczywiście korzenie sosny. Podczas zajęć można było dowiedzieć się, jak pozyskuje się i przygotowuje korzenie do wyplatania, jakimi technikami posługują się plecionkarze oraz co można zrobić z korzeni sosny. Uczniowie pod okiem mistrza w wyplataniu z korzeni – pana Czesława Hinca poznali cały proces  - od pozyskania materiału, poprzez jego obróbkę. Celem warsztatów było upowszechnienie wiedzy i umiejętności z zakresu plecionkarstwa, a także integracja przedstawicieli różnych pokoleń i przypomnienia czasów, kiedy to przy różnych zajęciach rękodzielniczych toczono długie rozmowy, żartowano, wspominano dawne lata.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2023-10-22 17:09:10