SZTUTOWO - MALBORK - PELPLIN

24 kwietnia 2024 roku wyruszyliśmy z grupą 41 uczniów z klas V-VIII wraz z wychowawcami na wycieczkę z języka kaszubskiego oraz historii i kultury Kaszubów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Stutthof w Sztutowie - niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1939-1945). Wizyta w miejscu pamięci – byłym niemieckim obozie koncentracyjnym to ważny wychowawczo element edukacji młodego człowieka. Dorastają kolejne pokolenia powojnia, odchodzą od nas świadkowie tych wydarzeń, jednak misja związana z nauką z historii i ostrzeżeniem wyrażanym w autentycznym miejscu są wciąż aktualne. Po sporej dawce emocji, pojechaliśmy do Malborka, aby zwiedzić jeden z największych zachowanych gotyckich zabytków w Europie. Początki jego budowy sięgają 1278 roku, w latach 1309-1457 stanowił siedzibę Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Składa się z zamku niskiego, zamku średniego i zamku wysokiego. W grudniu 1997 roku zespół zamkowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Z Muzeum Zamkowego w Malborku udaliśmy się do Pelplina, aby zwiedzić Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która stanowi fragment dawnego zespołu klasztornego Cystersów i jeden z największych kościołów gotyckich w Polsce budowanych z cegły. Katedra powstawała w XIV wieku, a jej budowa zakończyła się ok. roku 1400. W budynkach klasztornych mieści się wyższe seminarium duchowne. Zwiedzać można katedrę i część zabudowań wokół wirydarza (niewielki kwadratowy lub prostokątny ogród umieszczony w obrębie murów klasztornych). Bogate wyposażenie katedry, piękne wnętrza zachęcają do odwiedzania – 23 ołtarze, główny ołtarz, stalle (drewniane lub kamienne ławki ustawione w prezbiterium przy bocznych ścianach, często bardzo bogato zdobione rzeźbiarsko), malowidła ołtarzowe i ścienne, malowidła w krużgankach. Z Pelplina wyruszyliśmy w drogę powrotną do Swornegaci. Wycieczka dostarczyła nam wielu emocji i wrażeń.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2024-04-28 12:39:35