TOCZENIE NA KOLE GARNCARSKIM

W piątek, 23 listopada 2018 roku, w ramach lekcji języka kaszubskiego uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Swornegaciach pod kierunkiem nauczyciela regionalisty oraz pracowników miejscowego Domu Kultury uczestniczyli w warsztatach ceramicznych. Uczyli się wyklejania z gliny form użytecznych oraz toczenia na kole garncarskim. Wykonywali także ozdoby z gliny. Były to: aniołki, dzwoneczki, skarpety mikołajkowe, gwiazdki, serduszka, choinki, bałwanki i wiele innych form. Glina, aby stała się lepka, musi zostać polana obficie wodą. Porcję namoczonej gliny wygniata się na ławie (podobnie jak ciasto) i rozwałkowuje. Po rozwałkowaniu tworzywa uczestnicy warsztatów mogli dowolnie je modelować i wycinać w nim wybrane kształty. Używali do tego różnych narzędzi: do skrobania, cięcia, modelowania i zdobienia. Były to np. szydła i noże garncarskie, drewniane szpatułki, toczki, różki czy radełko. Wykonane ozdoby, dzbanuszki, wazoniki oraz miseczki uczniowie pozostawili do wyschnięcia, a potem do wypalenia w piecu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2018-12-02 14:04:27