Przez cały tydzień młodzież naszej szkoły obchodziła święto naszej planety, poznawała jej piękno i uczyła się jak ją chronić.
Dzień 1
Uczniowie klasy IV razem z Panią Agnieszką Byzdrą przygotowali pouczający apel z okazji Dnia Ziemi, przedstawiający, jak cierpi nasza planeta z powodu nieodpowiednich zachowań człowieka.
Poszczególne klasy wykonały gazetki tematyczne z tej okazji oraz obejrzały prezentacje na temat tego dnia i działań, jakie może podjąć każdy z nas na rzecz ochrony Ziemi.
Dzień 2
To był dzień dotyczący ochrony wody. Uczniowie z klasy VIII przygotowali prezentacje na temat „Jak oszczędzać wodę” i przedstawili je młodszym kolegom na pogadance w każdej klasie.
Dzień 3
Naszą szkołę odwiedziła Pani Regina Bluma z ZZO w Nowym Dworze i przedstawiła nam pogadankę na temat „Odpady czy surowce?”. Uczyła nas jak sortować śmieci, uzyskaliśmy informacje jaką drogę pokonują nasze śmieci i co to znaczy recykling, Było dużo teorii i praktyki, a potem test z sortowania śmieci.
Dzień 4
Do naszej szkoły przyjechał Pan Marcin Kostrzyński- leśnik, dziennikarz, fotograf, obserwator i miłośnik przyrody. Nasz gość prowadzi, mający prawie 75 000 subskrybentów, kanał na YouTube pod nazwą “Marcin z lasu Kostrzyński”, obecnie jest również częstym gościem programu telewizyjnego “Dzień dobry TVN”. Odbyły się bardzo ciekawe pogadanki z pokazem filmów Pana Marcina. Dzieci i młodzież wysłuchały o obejrzały „Przyrodyjki” Pana Marcina, który z pasją opowiadał im o tym jak przygotowuje siebie i swój sprzęt do obserwacji przyrody.
Efektem tych opowieści jest konkurs literacki dla chętnych uczniów z klas IV-VIII pt „Moja własna o przyrodzie historyjka”
Dzień 5
Dzień zdrowia dotyczył utrwalania zasad związanych z zachowaniem i utrzymaniem zdrowia. Zwróceniem szczególnej uwagi na zasady związane z prawidłowym odżywianiem i znaczeniem ruchu, szkodliwości nałogów. Wychowawcy przedstawili uczniom prezentację „Dekalog zdrowego stylu życia” i zachęcali do aktywności fizycznej na przerwach podczas „aktywnej przerwy” i w domu.
Dzień 6
Dzień ochrony przyrody
Na zakończenie naszych działań odbyło się spotkanie z pracownikiem Zaborskiego Parku Krajobrazowego Panią Grażyną Jaszewską i pogadanka na temat ochrony sów w Polsce. Pani Grażyna zapoznała nas z gatunkami sów żyjących w Polsce, ich zwyczajami i zachęciła do nocnych spacerów, żeby posłuchać naszych sprzymierzeńców w walce z gryzoniami.
Ten pracowity i ciekawy tydzień pozwolił nam zatrzymać się i docenić to co mamy wokół siebie i może choć przez chwilę pomyśleć jak ochronić naszą planetę dla przyszłych pokoleń.
Opracowały Agnieszka Byzdra i Elżbieta Pałaszyńska
89-608 Swornegacie
Szkolna 11