TYDZIEŃ Z TABLICZKĄ MNOŻENIA

30 września 2016r. w naszej szkole obchodziliśmy VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowany przez WKM logo wtmday Rachmistrz pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

Dzień ten miał na celu zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, którą zapomnieli w ciągu wakacji, a dorosłym dać możliwość popisania się przed dziećmi świetną znajomością tabliczki mnożenia.

Akcję rozpoczęliśmy od wywieszenia plakatów i informacji oraz udekorowania szkoły. Każda klasa przygotowała plakaty – reklamy o tabliczce mnożenia. Uczniowie zaczęli przypominać sobie tabliczkę mnożenia i wzajemnie sprawdzać swoją wiedzę. Przez trzy dni obowiązywała zabawa „hasło dnia”, tzn. działania z tabliczki mnożenia.  Poprzez zabawę łatwiej było ćwiczyć tabliczkę. Najbardziej podobała się uczniom gra w „bingo”. Gry planszowe wywierały wiele emocji, uczniowie chętniej i z większym zapałem ćwiczyli tabliczkę. Poznawali też różne sposoby szybkiego mnożenia. W czwartek powołane zostały komisje do przeprowadzenia egzaminu. Klasę III i IV egzaminowały: Julia Borzyszkowska (kl. VI), Paulina Jeżewska (kl.VI); klasę V i VI egzaminowały: Anna Dolna (kl.VI), Oliwia Kupczyk (kl. VI); gimnazjum – Anna Majer i Zuzanna Jankowska (kl.IIIg).

W piątek  każdy mógł zdać egzamin z tabliczki mnożenia przed komisją złożoną z uczniów - egzaminatorów i otrzymać certyfikat oraz tytuł Ekspert Tabliczki Mnożenia czyli MT Expert. Egzaminy pisemne odbywały się w czasie przerw na boisku. W egzaminie wzięło udział 54 uczniów ze szkoły podstawowej i 36 z gimnazjum. Poza tym na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali łamigłówki związane z tabliczką mnożenia.

Tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA uzyskało :

Szkoła podstawowa

klasa III – 5 – 36

klasa IV –11 - 92%

klasa V –9-64%

klasa VI -13–72%

klasa I  -4-33 %klasa II –9-60%

klasa III –10-67%

Na podsumowaniu tygodnia tabliczki mnożenia, uczniowie klasy III przestawili wierszyki o tabliczce mnożenia. Uczniowie bawili się tabliczką mnożenia, układali domino tabliczkowe. Każda z klas przedstawiła swoje reklamy z tabliczką mnożenia. Uczniowie klasy IV przedstawili swoje wierszyki o tabliczce mnożenia związane z czekoladą. Ekspertom zostały wręczone pamiątkowe plakietki Ekspert Tabliczki Mnożenia czyli MT Expert.

Opracowała Krystyna Klewicz

Data dodania: 2016-09-30 17:32:00