VIII KŌNKÙRS

Dnia 10 maja 2014r. w Gimnazjum w Brusach odbyła się VIII edycja Konkursu Czytelniczego w Języku Kaszubskim „Czëtanié Remùsa” Konkurs co roku odbywa się w innej placówce szkolnej powiatu chojnickiego. Zawsze jednak rozpoczyna się przekazaniem przez Dyrektora szkoły-organizatora konkursu z poprzedniego roku przekazuje taczkę z książkami nowemu gospodarzowi imprezy z zapytaniem „czy chcesz przenieść zaklętą królewiankę przez głęboką wodę? Czy chcesz wybawić zapadły zamek?”. Nawiązują w ten sposób do jednego z najważniejszych przesłań powieści Aleksandra Majkowskiego – podejmowania pracy nad odrodzeniem języka i kultury kaszubskiej. W konkursie tym wzięło udział 72 uczestników w pięciu kategoriach wiekowych.
Naszą placówkę reprezentowali:
w kategorii kl I-III
Jan Jażdżewski kl III
w kategorii kl IV-VI
Marta Schada Borzyszkowska kl. IV
Kinga Januszewska Kl. IV
w kategorii gimnazjum;
Bartosz Jażdzewski kl II
Paulina Dalecka kl. III
Oliwia Półczyńska kl. III

Podczas konkursu, każdy z uczestników musiał zaprezentować wylosowany fragment powieści „Żëcé i przigòdë Remùsa” A. Majkowskiego a oceniana była płynność czytania, poprawność językowa, interpretacja i ogólny wyraz artystyczny prezentacji. Zwycięzcą konkursu w swojej kategorii został Janek Jażdżewski, natomiast Marta Schada Borzyszkowska uzyskała wyróżnienie. Serdecznie im gratulujemy!

Gośćmi konkursu byli m.in.: Aleksandra Łasicka z Kuratorium Oświaty, poseł RP Stanisław Lamczyk, Burmistrz Brus Witold Osowski oraz wiceburmistrz Brus Krzysztof Gierszewski.

Głównym organizatorem konkursu jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Brusach.

Data dodania: 2014-05-10 14:03:00
Data edycji: 2018-11-11 14:05:44