WËBIÉRANIÉ BÙLEW (WYKOPKI)

W poniedziałek, 3 października 2022r. uczniowie z klasy VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wraz z opiekunami panią Sabiną Modzelewską i Marzeną Borzyszkowską wybrali się na wycieczkę rowerową na Owink do gospodarstwa państwa Ewy  i Marka Rudników, gdzie wspólnie z gospodarzami wzięli udział w wykopkach. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak kiedyś wykopywało się ziemniaki, a jak wygląda to dziś. Prace polowe dzieci rozpoczęły od przebrania się w stare rzeczy i zapoznania się z pracą rolnika. Poznały też sprzęt, który wykorzystywano dawniej, ale także i dziś podczas jesiennych zbiorów ziemniaków. Kiedy wszyscy już wysłuchali gospodarzy, dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Można było wykopać ziemniaki haczkami, co nie było wcale takie proste, ale uczniom najbardziej podobała się maszyna konna (kòpôczka). Poznali także dwurzędówkę, a potem kombajn. Każdy uczeń mógł się przekonać, że zbieranie ziemniaków z pola to dość ciężkie zajęcie, ale wszyscy poradzili sobie z tym doskonale. Po skończonej pracy dzieci zostały zaproszone do pieczenia kiełbasek i ziemniaków przy ognisku, a na deser otrzymały smaczną drożdżówkę (mòdzewi kùch). Uczniowie poznali dwie odmiany ziemniaków: jurki i lawendę, którą również otrzymali od naszych gospodarzy na spróbowanie do swojego domu. Ten wspaniały upominek sprawił nam wszystkim ogromną radość. Młodzież wróciła z wycieczki zadowolona i bogatsza  w nowe doświadczenia. Wychowawcy oraz uczniowie serdecznie dziękują gospodarzom za zaproszenie oraz mile spędzony czas. Dla niektórych dzieci były to pierwsze wykopki w życiu i na pewno nie ostatnie.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2022-10-08 17:50:41