Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

WIELKI TYDZIEŃ W PARAFII W SWORNEGACIACH

Przesyłam pewne informacje dotyczące Wielkiego Tygodnia.

 

==================================================================================================

Z powodu ogłoszenia stanu epidemii nie będzie parafialnej Spowiedzi przedświątecznej. Okazja do Spowiedzi będzie w tym tygodniu pół godziny przed Mszami i innymi obrzędami Wielkiego Tygodnia.

 

Nabożeństwa w Wielkim Tygodniu:

  : W. Poniedziałek – msza o 18.00;

  : W. Wtorek – msza o 8.00;

  : W. Środa – msza o 18.00;

  : Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o 18.00;

  : Wielki Piątek – obrzędy adoracji Krzyża o 18.00;

  : Wielka Sobota – Wigilia Paschalna o 21.00;

  : Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – msze o 10.00 i 12.00.

 

Z powodu zakazu gromadzenia się większej ilości osób w Triduum Paschalnym nie będzie wspólnych adoracji w Ciemnicy i przy Grobie Pańskim. Jednakże od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty (włącznie) kościół będzie otwarty od 9.00 do obrzędów wieczornych. Zapraszam, by przyjść i indywidualnie, w ciszy modlić się i adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie obecnym w tabernakulum.

Ciągle obowiązuje ograniczenie w ilości osób mogących brać udział w Mszach św. i obrzędach Triduum Paschalnego (5 osób).

 

PAMIETAJMY!

Wielki Piątek jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć naszego Pana i Zbawcy Jezusa Chrystusa. W tym dniu katolik zachowuje post ścisły, czyli powstrzymuje  się od pokarmów mięsnych i zachowuje post ilościowy ( mogą być trzy posiłki w tym jeden jest do syta).  

W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów. Proszę by przy świątecznym śniadaniu dokonać poświęcenie pokarmów według zamieszczonego poniżej formularza.

W Wielką Sobotę zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jako przygotowanie do świątecznego śniadania z pobłogosławionych pokarmów.

Dziękuję  wszystkim, którzy podjęli wielkopostną jałmużnę i zbierali ofiary do skarbonek wielkopostnych. Przyniesiecie je do kościoła po ustaniu epidemii.

Mimo okoliczności epidemii i drastycznych ograniczeń przeżyjmy dni Wielkiego Tygodnia w atmosferze ciszy, pokoju, wewnętrznego wyciszenia, modlitwy. Szczególnie zachęcam do wspólnotowego odmawiania w rodzinach Różańca w intencji ustania epidemii o 20.30 każdego dnia.

Zachęcam do korzystania z medialnych transmisji Mszy św., obrzędów Wielkiego Tygodnia, oraz Mszy św. w samą Niedzielę Wielkanocną.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny lub prowadzący modlitwę rozpoczyna słowami:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają: Amen.

Prowadzący modlitwę mówi:

Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję.

                   Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Z Ewangelii według świętego Marka.

Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».

                     Po odczytaniu tekstu prowadzący modlitwę mówi:

Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić:(wszyscy): Ojcze nasz…

                     Prowadzący modlitwę mówi:

Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o ustanie epidemii, za chorych i służby medyczne, za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi:

                         Wszyscy: Zdrowaś Maryjo…

                          Prowadzący modlitwę:

Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…

 

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA  -  Prowadzący modlitwę mówi:

Módlmy się.

Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

                        Wszyscy: Amen.

Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu  i Synowi, i Duchowi Świętemu...

Można także zaśpiewać odpowiednią pieśń, np. Zwycięzca śmierci…

ks. Mirosław Klawikowski

 

Data dodania: 2020-04-04 20:07:08
Data edycji: 2020-04-04 21:56:50
Ilość wyświetleń: 762

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button