Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

WIELKI TYDZIEŃ W PARAFII W SWORNEGACIACH

Przesyłam pewne informacje dotyczące Wielkiego Tygodnia.

 

==================================================================================================

Z powodu ogłoszenia stanu epidemii nie będzie parafialnej Spowiedzi przedświątecznej. Okazja do Spowiedzi będzie w tym tygodniu pół godziny przed Mszami i innymi obrzędami Wielkiego Tygodnia.

 

Nabożeństwa w Wielkim Tygodniu:

  : W. Poniedziałek – msza o 18.00;

  : W. Wtorek – msza o 8.00;

  : W. Środa – msza o 18.00;

  : Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o 18.00;

  : Wielki Piątek – obrzędy adoracji Krzyża o 18.00;

  : Wielka Sobota – Wigilia Paschalna o 21.00;

  : Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – msze o 10.00 i 12.00.

 

Z powodu zakazu gromadzenia się większej ilości osób w Triduum Paschalnym nie będzie wspólnych adoracji w Ciemnicy i przy Grobie Pańskim. Jednakże od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty (włącznie) kościół będzie otwarty od 9.00 do obrzędów wieczornych. Zapraszam, by przyjść i indywidualnie, w ciszy modlić się i adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie obecnym w tabernakulum.

Ciągle obowiązuje ograniczenie w ilości osób mogących brać udział w Mszach św. i obrzędach Triduum Paschalnego (5 osób).

 

PAMIETAJMY!

Wielki Piątek jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć naszego Pana i Zbawcy Jezusa Chrystusa. W tym dniu katolik zachowuje post ścisły, czyli powstrzymuje  się od pokarmów mięsnych i zachowuje post ilościowy ( mogą być trzy posiłki w tym jeden jest do syta).  

W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów. Proszę by przy świątecznym śniadaniu dokonać poświęcenie pokarmów według zamieszczonego poniżej formularza.

W Wielką Sobotę zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jako przygotowanie do świątecznego śniadania z pobłogosławionych pokarmów.

Dziękuję  wszystkim, którzy podjęli wielkopostną jałmużnę i zbierali ofiary do skarbonek wielkopostnych. Przyniesiecie je do kościoła po ustaniu epidemii.

Mimo okoliczności epidemii i drastycznych ograniczeń przeżyjmy dni Wielkiego Tygodnia w atmosferze ciszy, pokoju, wewnętrznego wyciszenia, modlitwy. Szczególnie zachęcam do wspólnotowego odmawiania w rodzinach Różańca w intencji ustania epidemii o 20.30 każdego dnia.

Zachęcam do korzystania z medialnych transmisji Mszy św., obrzędów Wielkiego Tygodnia, oraz Mszy św. w samą Niedzielę Wielkanocną.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny lub prowadzący modlitwę rozpoczyna słowami:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają: Amen.

Prowadzący modlitwę mówi:

Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję.

                   Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Z Ewangelii według świętego Marka.

Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».

                     Po odczytaniu tekstu prowadzący modlitwę mówi:

Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić:(wszyscy): Ojcze nasz…

                     Prowadzący modlitwę mówi:

Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o ustanie epidemii, za chorych i służby medyczne, za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi:

                         Wszyscy: Zdrowaś Maryjo…

                          Prowadzący modlitwę:

Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…

 

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA  -  Prowadzący modlitwę mówi:

Módlmy się.

Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

                        Wszyscy: Amen.

Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu  i Synowi, i Duchowi Świętemu...

Można także zaśpiewać odpowiednią pieśń, np. Zwycięzca śmierci…

ks. Mirosław Klawikowski

 

Data dodania: 2020-04-04 20:07:08
Data edycji: 2020-04-04 21:56:50
Ilość wyświetleń: 1484

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej