WIGILIA SZKOLNA W KLASACH IV-VIII I KLAS GIMNAZJALNYCH

… Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej mogą być nazywane szopką betlejemską. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest orszak Trzech Króli. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski na przełomie XIV i XV w. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury były nieruchome, a później wprowadzono marionetki.

W naszych jasełkach wystąpili uczniowie klasy IV, a w roli chóru wystąpili uczniowie klasy V. Przedstawiliśmy spektakl pt. „Boże Narodzenie w naszych sercach”. Scenariusz ilustrował naszą przemianę pod wpływem narodzenia Jezusa. W postaciach z przedstawienia dokonała się prawdziwa przemiana, a na zakończenie wnukowie, pacjenci, uczniowie, modelka, rozbójnik i ekolog wypowiadają słowa przyrzeczenia poprawy swojego postępowania. Aktorzy swoje role wypowiedzieli z autentycznym przekonaniem, więc widzowie byli świadkami prawdziwej przemiany. PRZYRZEKAMY, BĘDZIEMY LEPSI mówią uczniowie kl.IV.

Zaś uczniowie kl.V śpiewali kolędy. Jedną z nich stanowiła kolęda „Bóg się rodzi”, która nazywana jest królową polskich kolęd. Uczennice kl.V przygotowały taniec poloneza w rytm melodii tej właśnie kolędy. Tańcem zwieńczyliśmy nasz świąteczny występ, po którym nastąpiły życzenia świąteczne i rozdanie prezentów od Gwiazdora ufundowanych przez Radę Rodziców.

Opracowała: H. Jankowska

Data dodania: 2018-12-21 12:34:02