WOJEWÓDZKI FINAŁ KONKURSU „RODNÔ MὸWA”

W dniach 12 i 13 czerwca 2021 roku w Chmielnie odbył się 50. Wojewódzki Finał Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mὸwa”. Finalistą z powiatu chojnickiego w kat.uczniów VII-VIII został Michał Moga - uczeń Szkoły Podstawowej w Swornegaciach.12 czerwca w chmieleńskim Domu Kultury odbyły się przesłuchania w grupach wiekowych najlepszych recytatorów z całego województwa, dzieci, młodzieży oraz dorosłych - z całych Kaszub. W komisji oceniającej występy zasiedli: ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, Tomasz Fopke, Karolina Keller, Bożena Ugowska i Zbigniew Jankowski. W sobotę trwały przesłuchania utalentowanych recytatorów, a po ich zakończeniu nastąpiło spotkanie opiekunów z jurorami. W niedzielę wszyscy wspólnie spotkali się na uroczystej mszy świętej z liturgią w języku kaszubskim w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie. Po mszy miało miejsce podsumowanie konkursu z występami laureatów, wręczenie nagród oraz poczęstunek. Chmieleński Dom Kultury odwiedziło wielu znamienitych gości. Uczeń Szkoły Podstawowej w Swornegaciach Michał Moga zdobył wyróżnienie, z czego jesteśmy bardzo dumni. Celem tego konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru, ale przede wszystkim pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Jako grono pedagogiczne jesteśmy dumni z osiągnięć Michała Mogi i wraz z pozostałymi uczniami naszej szkoły serdecznie gratulujemy sukcesu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2021-06-13 19:41:23