WOJEWÓDZKI FINAŁ KONKURSU „RODNÔ MὸWA” W CHMIELNIE

W dniach od 1-2 czerwca 2019 roku w Chmielnie odbył się 48. Wojewódzki Finał Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mὸwa”. Finalistą z powiatu chojnickiego w kat. uczniów IV-VI został Michał Moga - uczeń Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Pierwszego dnia w chmieleńskim Domu Kultury odbyły się przesłuchania w grupach wiekowych najlepszych recytatorów z całego województwa, a było ich 45 osób - dzieci, młodzieży oraz dorosłych - z całych Kaszub. W komisji oceniającej występy zasiedli: ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, Tomasz Fopke, Karolina Keller, Bożena Ugowska i Zbigniew Jankowski. W sobotę trwały przesłuchania utalentowanych recytatorów, a po ich zakończeniu nastąpiło spotkanie opiekunów z jurorami. Recytatorzy w tym czasie mogli skorzystać z parku rozrywki lub obejrzeć film w Kinie za Rogiem. W niedzielę wszyscy wspólnie spotkali się na uroczystej mszy świętej z liturgią w języku kaszubskim w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie. Po mszy miało miejsce podsumowanie konkursu z występami laureatów, wręczenie nagród oraz poczęstunek. Chmieleński Dom Kultury odwiedziło wielu znamienitych gości, byli wśród nich: Iwona Formela, członkini Zarządu Powiatu Kartuzkiego, Halina Knapińska, reprezentująca kościerską delegaturę Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Barbara Kramp, koordynator ds. oświaty gminy Chmielno oraz gospodarze konkursu. Poza głównymi kategoriami wiekowymi jurorzy przyznali też nagrody specjalne, m.in. dla najmłodszego recytatora i recytatorki, za wyjątkową interpretację utworu, za najlepszą recytację: utworu A. Majkowskiego „Żëcé i przigὸdë Remùsa”, utworu Alojzego Nagla, utworu o tematyce religijnej oraz Nagrodę Specjalną Pomorskiego Kuratora Oświaty. Uczeń Szkoły Podstawowej w Swornegaciach Michał Moga zdobył jedną z wymienionych nagród, a mianowicie nagrodę specjalną za najlepszą recytację utworu o tematyce religijnej. W głównym konkursie zdobył także wyróżnienie. Celem tego konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru, ale przede wszystkim pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Jako grono pedagogiczne jesteśmy dumni z osiągnięć Michała Mogi i wraz z pozostałymi uczniami naszej szkoły serdecznie gratulujemy sukcesu.

Data dodania: 2019-06-04 13:59:05
Data edycji: 2019-06-16 09:12:46