WYCIECZKA DO GDYNI

Wczesnym rankiem 25 stycznia 2022 roku uczniowie klas VI i VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Gdyni. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy w gminach Konarzyny i Chojnice”. Głównym celem wycieczki dla uczniów uczęszczających na zajęcia pozalekcyjne było zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej oraz Akwarium Gdyńskiego. Młodzież uczestniczyła w lekcji pt: „Zaślubiny Polski z morzem 1920 r.” Mogli posłuchać informacji o budowie portu w Gdyni, budowie miasta, utworzeniu Marynarki Wojennej i jej rozbudowie. Wraz z przewodnikiem obejrzeli wystawy stałe pt: „MAMY ROZKAZ CIĘ UTRZYMAĆ…”, oraz „ZBROJOWNIA MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ”, która prezentuje oryginalne elementy uzbrojenia okrętowego używanego w XX wieku. Większość eksponatów zdemontowano z pokładów okrętów służących w polskiej Marynarce Wojennej. Zapoznali się również z wystawą stałą pt: „W ŚWIECIE DAWNYCH ŻAGLOWCÓW”, gdzie prezentuje się modele ukazujące ewolucję  konstrukcji żaglowców, od późnego średniowiecza, po schyłkowy okres epoki żagla – drugą połowę XIX wieku. Z muzeum udaliśmy się na obiad, a po nim do Akwarium Gdyńskiego. Uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych pt: „Fauna i flora Bałtyku”, gdzie w trakcie części teoretycznej poznali charakterystykę Morza Bałtyckiego, jego warunki fizykochemiczne oraz faunę i florę. Brali też udział w zajęciach praktycznych z wykorzystaniem mikroskopów. Samodzielnie obejrzeli wcześniej przygotowany materiał biologiczny, co pozwoliło im na utrwalenie oraz usystematyzowanie uzyskanych informacji. Do zajęć przeznaczone były także materiały edukacyjne w postaci karty pracy. Po zajęciach warsztatowych uczestnicy wycieczki z wielką radością przystąpili do podziwiania podwodnego świata, oglądali różne gatunki zwierząt słodkowodnych jak i słonowodnych, pochodzących z ekosystemów lokalnych (Zatoka Pucka) jak i z raf koralowych, z wód ciepłych i zimnych. Po powrocie do autokaru uczniowie pełni wrażeń udali się w drogę powrotną do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2022-02-07 15:52:25