WYCIECZKA PO SZWAJCARII KASZUBSKIEJ

Wczesnym rankiem 3 października 2023 roku uczniowie klas I – IV wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę krajoznawczą po Szwajcarii Kaszubskiej. Głównym celem wycieczki dla uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego było poznanie piękna ziemi kaszubskiej, ciekawych miejsc i zabytków. Pierwszym miejscem, do którego zawitała wycieczka był Park Gigantów w Stryszej Budzie, do którego zawiozła nas Bajkowa Kolejka. Uczestnicy wycieczki mogli pospacerować pośród olbrzymich owadów,  ptaków oraz ryb. Dla chłopców największą atrakcją był Park „Kaszubski Gracik”, gdzie mogli zobaczyć dawne i współczesne pojazdy, auta z bajek i baśni, pojazdy wojskowe oraz nietypowe pojazdy filmowe i maszyny rolnicze. Dzieci z niecierpliwością czekały, aby wspólnie pobawić się na atrakcyjnym placu zabaw z parkiem linowym i labiryntem.

Kolejnym miejscem, które zwiedziły dzieci był Park Miniatur, gdzie mogły zapoznać się z wyglądem makiet znanych budowli z Kaszub, Polski i całego świata: m. in. Kościół w Sianowie, Kolegiata w Kartuzach, Wieża Eiffla, Krzywa Wieża z Pizzy, Kościół Mariacki z Gdańska, czy zamek w Bytowie. Zamek Strachu umożliwił uczniom, zmierzenie się z własnymi lękami, aby potem rozśmieszyć się do łez w gabinecie śmiechu. Bajkowa Kraina  przywitała uczestników ulubionymi postaciami z bajek i baśni, MINI ZOO – to żywe zwierzęta w zagrodach kozy, owce, kucyki.

Kolejnym punktem wycieczki było Sanktuarium  Królowej Kaszub w Sianowie, skąd uczestnicy wycieczki udali się do Wieżycy na wieżę widokową, aby wejść na najwyższe wzniesienie na Kaszubach (328,7m n.p.m). Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku: Muzeum Gospodarstwa Domowego, Dom Sybiraka z łagrem, bunkier i pomnik Gryfa Pomorskiego, dom powstańca polskiego z Adampola, dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Kościół św. Rafała, dom do góry nogami, zobaczyli najdłuższą deskę świata i największy fortepian. Po powrocie do autokaru uczestnicy udali się w drogę powrotną do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2023-10-09 15:43:19