Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

WYCIECZKA ROWEROWA

We wczesne środowe popołudnie 8. czerwca 2022 roku klasy V i VI wyruszyły na wyprawę rowerową szlakami Parku Narodowego Bory Tucholskie. Po sprawnym dotarciu ścieżką rowerową do Drzewicza, przekroczyliśmy bramę parku.

Jadąc w kierunku Pętli Lipnickiego, mijaliśmy po prawej stronie lobeliowe jezioro Nierybno; spędziliśmy przy nim kilka chwil, nie mogąc odmówić sobie przyjemności pozachwycania się pięknymi widokami.

Ledwie wsiedliśmy na rowery, znów trzeba było je „porzucić” – oto dotarliśmy do jednego z głównych punktów naszej wycieczki, wspomnianej wcześniej Pętli Lipnickiego. Dawniej jej tereny były wykorzystywane rolniczo, później wydobywano na nich torf z przeznaczeniem na użyźnienie gleb; po zakończeniu prac na wyrobisku, doszło do prawie całkowitego odtworzenia ekosystemu. W obrębie pętli rosną  m.in. grzybienie białe czy grążel żółty, a faunę reprezentuje żaba jeziorkowa, których sporo zaobserwowaliśmy i których rechot towarzyszył nam podczas spaceru kładką.

Kolejnym miejscem, przy którym zatrzymaliśmy się na dłużej, był znany wszystkim doskonale pomnik przyrody „Dąb Bartuś” o obwodzie około 650 cm i wysokości 25 m. Zmierzając w jego stronę, nasze oczy cieszył widok rozciągającego się po lewej stronie szlaku Jeziora Płęsno, należącego do systemu Strugi Siedmiu Jezior.

Po obowiązkowej sesji fotograficznej przy Bartusiu, ruszyliśmy w najkrótszy, ale zarazem najbardziej piaszczysty etap przejażdżki - do Małych Swornegaci, na którego końcu sprawiliśmy sobie nieco przyjemności – zakupione w miejscowym sklepie pyszne lody. Choć nie był to może najważniejszy punkt wyprawy, wszystkich nas bardzo ucieszył ;)

Dostarczywszy sobie energii, bez problemu przemierzyliśmy ostatnią część trasy z „międzylądowaniem” w Chocińskim Młynie. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić to pogodne popołudnie, upajając się spokojem lasów, malowniczymi widokami jezior, pięknem nieskalanej ludzką ręką roślinności i różnorodnością odgłosów mieszkających w parku zwierząt.

Opracowała Sabina Modzelewska

 

Data dodania: 2022-06-14 20:42:27
Data edycji: 2022-06-14 20:47:48
Ilość wyświetleń: 286

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej