WYCIECZKA ŚLADAMI KASZUBSKIEJ HISTORII

W środę, 22 listopada 2023r. uczniowie z klas V-VIII Szkoły Podstawowej w Swornegaciach pojechali na wycieczkę z języka kaszubskiego oraz historii i kultury Kaszubów. Zwiedzanie rozpoczęli od skansenu Józefa Chełmowskiego w Brusach – Jagliach, w którym żył i tworzył artysta ludowy i myśliciel posiadający liczne talenty i bogatą osobowość.  Po skansenie oprowadziła uczniów wnuczka pana Józefa, która wraz z mężem założyła Fundację Jadwigi i Józefa Chełmowskich. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć pracownię malarską, oraz rzeźbiarską z nagromadzoną w kilku pomieszczeniach kolekcją różnorodnych przedmiotów. Wnętrza te pełnią rolę małego muzeum różności. Znaleźć tam można m.in. warsztat tkacki, wypchanego bociana, przeróżne narzędzia, tablice informacyjne z okresu przedwojennego i powojennego, żelazka, przedmioty codziennego użytku, instrumenty muzyczne, obrazy na szkle i płótnie, rozpoczęte rzeźby i autorskie konstrukcje techniczne. Uczestnicy zajrzeli także do ogrodu, gdzie znajdują się zdobione malowidłami ule domkowe oraz wykonane ze słomy, tzw. koszki, jak również różnorodne ule z naturalnych drewnianych kłód. Ze skansenu uczniowie udali się do Wiela, gdzie odwiedzili Muzeum Ziemi Zaborskiej, które prezentuje eksponaty sztuki ludowej i sprzętu użytkowego z okolic Wiela i Brus oraz współczesną sztukę ludową Kaszub. Wizytówką muzeum jest największa w naszym kraju wystawa haftów jednego autora – około pół tysiąca dzieł Leonarda Brzezińskiego – twórcy oryginalnej szkoły haftu wielewskiego. Będąc we Wielu nie można ominąć Kalwarii Wielewskiej, jedynego Sanktuarium Męki Pańskiej w diecezji pelplińskiej. Na ośmiohektarowej powierzchni przepięknie zalesionych wzgórz znajdują się stacje Drogi Krzyżowej w postaci kaplic i wolnostojących figur. Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Odrach, to kolejny punkt wycieczki po regionie, gdzie młodzież mogła zapoznać się z ekspozycją archeologiczno – przyrodniczą - Kultowe miejsce Gotów. Mogli również zapoznać się z eksponatami pochodzącymi z tamtych czasów. Muzeum również przybliża zwiedzającym wyjątkowość miejsca związaną z występowaniem rzadkich gatunków porostów na powierzchni rezerwatu. Stwierdzono tu ok 85 gatunków, głównie naskalnych, z czego połowa jest typowa dla gór. Z muzeum pojechaliśmy do Rezerwatu Przyrody „Kamienne Kręgi” położonego nad rzeką Wdą, gdzie znajduje się cmentarzysko plemienia Gotów – kurhany i kręgi kamienne pochodzące z początków naszej ery. Na zakończenie naszej wycieczki pojechaliśmy do Męcikała, aby zobaczyć bunkier „Zielony Pałac” – schron TOW Gryf Pomorski „Cis”. Miejsce to było schronieniem dla walczących z niemieckim okupantem młodych partyzantów. Świadomość patriotyczna to bardzo istotny aspekt, który powinien być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Zadowoleni, pełni nowych wrażeń uczniowie wrócili do Swornegaci.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2023-11-26 16:31:37