WYKOPKI

W czwartek, 10 września 2020r. uczniowie z klasy VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach z kopania ziemniaków dawnymi metodami. Zajęcia w terenie zostały zorganizowane przez Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach oraz Sołectwo Swornegacie w ramach projektu „Kaszëbskô czba”. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak kiedyś wykopywało się ziemniaki, a jak wygląda to dziś. Prace polowe dzieci rozpoczęły od przebrania się w stare rzeczy i zapoznania się z pracą rolnika. Poznały też sprzęt, który wykorzystywano dawniej, ale także i dziś podczas jesiennych zbiorów ziemniaków. Można było wykopać ziemniaki haczkami, co nie było wcale takie proste, ale uczniom najbardziej podobała się maszyna konna. Poznali także dwurzędówkę, a potem kombajn. Każdy uczeń mógł się przekonać, że zbieranie ziemniaków z pola to dość ciężkie zajęcie, ale wszyscy poradzili sobie z tym doskonale. Po skończonej pracy dzieci zostały zaproszone na poczęstunek. Uczniowie wrócili z warsztatów zadowoleni i bogaci w nowe doświadczenia.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2020-09-10 13:56:21