WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO-NIEMIECKIEJ PLÖWEN '2013

WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO-NIEMIECKIEJ  PLÖWEN '2013

24 czerwca 2013r.  już po raz drugi uczniowie z Zespołu Szkół pojechali do Niemiec, w ramach polsko –niemieckiej wymiany młodzieży. Tym razem odwiedzili urokliwą, położoną wśród lasów, nad jeziorem miejscowość Plöwen. Pobyt trwał 9 dni i obfitował w bardzo ciekawe i urozmaicone zajęcia, wycieczki, zawody sportowe i inne fascynujące wydarzenia.

Uczniowie zwiedzili skanseny obrazujące początki osadnictwa plemion germańskich, poznali ich dawne zwyczaje i sposób życia.

Nauczyli się wypiekać chleb, wytwarzać biżuterię, czy też narzędzia do codziennego użytku. Wspólnie z naszą młodzieżą wypoczywali uczniowie niemieccy. Tworzyli  mieszane drużyny i współzawodniczyli w różnych konkurencjach, wymyślali flagi z logo drużyny, budowali szałasy, spełniali się w wyczynach sportowych i grach olimpijskich. Rywalizacja była zacięta, ale pełna wzajemnej pomocy. Opiekunowie bardzo dbali o to, żeby było co wspominać. Bardzo ciekawe były podchody językowe, które wymagały wzajemnych wyjaśnień w obu językach, bo bez tego niemożliwe by było rozwiązanie zagadek i wykonanie zadań, które zaplanowali organizatorzy podchodów. Poza tym było mnóstwo innych atrakcji np. 3-godzinne szaleństwa w centrum wodnym w Gryfinie, własnoręczne wypalanie obrazków w drewnie, odciskanie rąk lub nóg na płótnie, pieczenie na ognisku tzw. „Stockbrot” i wspólne zabawy.

Młodzież ze Swornegaci nie zapomniała także skąd się wywodzi i przedstawiła wycinek folkloru kaszubskiego. Uczniowie niemieccy bardzo chętnie i sprawnie nauczyli się tańczyć „Kowala” i bardzo im się spodobał alfabet kaszubski. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i miłych wspomnień.

Uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach z klas od V do II gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu w ramach wyróżnienia za bardzo dobre wyniki w nauce. Byli to: Borzyszkowski Kamil, Kurzak Filip, Rosa Marcin, Dalecka Paulina, Bukowska Marta, Gostomczyk Marta,  Jażdżewski Bartosz, Kiełpińska Katarzyna, Miszewska Martyna, Trzebiatowska Anna, Januszewska Agata, Rudnik Dominika, Jankowska Zuzanna, Majer Anna, Rosa Mateusz, Glock Sara, Schada Borzyszkowska Ewa.

Opiekę nad grupą naszych uczniów pełniły Elżbieta Jażdżewska –nauczyciel języka niemieckiego i Urszula Szulc.

Data dodania: 2013-06-03 22:44:00
Data edycji: 2018-11-03 22:47:31