XVII KASZËBSCZÉ DIKTANDO

13 października 2018r. w sobotę troje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach po raz pierwszy brało udzial w Kaszubskim Dyktandzie. Konkurs odbył się w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach. Celem konkursu było wdrażanie zasad pisowni, propagowanie formy pisanej oraz podnoszenie rangi literackiego języka kaszubskiego. Kolejnym założeniem była popularyzacja tekstów bajkowych oraz historycznych w związku z rokiem Franciszka Kręckiego i 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było uważne wysłuchanie tekstu dyktanda, a następnie prawidłowy jego zapis. Udział brali uczniowie: Moga Michał, Stanisławska Amelia oraz Jażdżewska Małgorzata. Do drugiego etapu zakwalifikował się Michał Moga i został finalistą. Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano obiad oraz słodki poczęstunek. W oczekiwaniu na werdykt, dzieci mogły posłuchać kaszubskiej muzyki, brać udział w warsztatach rękodzielniczych, obejrzeć występy zespołów tanecznych, np. Dziecięcego Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Tuchlińskie Skrzaty", czy zespołu "Kaszuby" z Kartuz, a także usłyszeć koncert  Weroniki Korthals. Uczniom z naszej szkoły serdecznie gratulujemy.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2018-10-13 17:48:00