Z KOLĘDĄ PRZEZ WIEŚ...

W środę 18 grudnia 2019 roku uczniowie klasy V wraz z nauczycielem regionalistą kolędowali z gwiôzdkama po wsi Swornegacie. Gwiazdkowi przebierańcy wędrowali od domu do domu aby przypomnieć stary kaszubski zwyczaj. Przebrani w kolorowe stroje bociana, diabła, śmierci, kozy, konia, policjanta, gwiazdora, kominiarza, dziada i baby odwiedzali poszczególne gospodarstwa z życzeniami wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku. Kolędując, dzieci śpiewały kolędy i pastorałki w języku regionalnym - kaszubskim. Na zakończenie uczniowie wystąpili z przedstawieniem w Wiejskim Domu Kultury, w którym odbywała się Wigilia dla mieszkańców Swornegaci. Za swoją odwagę oraz kultywowanie zwyczajów kaszubskich dzieci zostały obdarowane słodkościami przez ludzi, którzy docenili starania zaangażowanych uczestników.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2019-12-19 17:42:57