Z WIZYTĄ W SPÓŁDZIELNI MLECZARSKIEJ

13 czerwca 2017r. uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę do Chojnic. Kilka miesięcy temu mama Olgi Jacewicz zaproponowała nam odwiedziny w jej zakładzie pracy - Spółdzielni Mleczarskiej. Zgodziliśmy się z radością, gdyż rzadko mamy okazję obserwować na żywo produkcję. Aby wejść na teren zakładu musieliśmy założyć strój, który zakłada się wchodząc na produkcję: czepki, ochraniacze na buty i fartuchy. Po zakładzie oprowadzała nas pani Iwona Krauze. Starała się nam jak najlepiej i najdokładniej przybliżyć tajniki produkcji sera. Mogliśmy zaobserwować pracę urządzeń, ludzi w warzelni, solowni, pakowalni, dojrzewalni, aparatowni i w laboratorium. Szczególnie zainteresowała nas praca przenośników i taśmociągów. Na zakończenie odbyła się degustacja sera. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że tak bardzo lubimy ser. Był wyśmienity, zapewne dlatego zjedliśmy go tak dużo. Wychodziliśmy z mleczarni uśmiechnięci, zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Pragniemy podziękować panu dyrektorowi SM Spomlek w Chojnicach za umożliwienie nam wejścia na teren zakładu, serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również p. Iwonie za interesujące opowiadanie o produkcji sera i p. Magdzie za zaproszenie.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w chojnickim Eksperymentarium. Zwiedzając wystawę - trzynaście interaktywnych stanowisk- poznaliśmy śpiew ptaków, rośliny , magiczną moc ziół przy kotle czarownic, obieg wody w przyrodzie. Nadawaliśmy sygnał alfabetem Morse'a. Mogliśmy usiąść za sterami bojera i wziąć udział w wyścigu. Dużo radości sprawiło nam mocowanie się z turem. Po zwiedzeniu wystawy wzięliśmy udział w warsztatach chemicznych. Obserwowaliśmy powstawanie tęczy, kolorowego deszczu i burzy kolorów

Opracowała Lucyna Kiedrowska

Data dodania: 2017-06-13 17:23:00