ZWIEDZAMY KASZUBY

We wtorek, 13 czerwca 2023r. uczniowie z klas I - IV Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wybrali się na wycieczkę z języka kaszubskiego. Pierwszym miejscem, do którego zawitała wycieczka była Zagroda Cud Miód w Niezabyszewie, gdzie uczniowie brali udział w warsztatach pszczelarskich. Podczas zajęć mogli posłuchać ciekawostek o pszczołach, ubrać strój pszczelarza, obejrzeć prawdziwe pszczoły w szklanym ulu, poznać rodzinę pszczelą oraz wykonać  świecę z wosku pszczelego, którą każdy uczestnik zabrał do domu. Po warsztatach dzieci zjadły pyszną kiełbaskę upieczoną na grillu oraz smaczną drożdżówkę, przywiezioną aż ze Sworów. Z niecierpliwością czekały na czas wolny, podczas którego mogły pobawić się na dużym placu zabaw. Następnie pojechaliśmy do Płotowa, zwiedzić Muzeum Szkoły Polskiej, gdzie w latach 1929-1932 działała polska szkoła. Placówkę otwarto tu w 1979 r. Zobaczyć w niej można zrekonstruowaną salę lekcyjną oraz obszerną wystawę, poświęconą patriotycznej działalności mniejszości polskiej w Niemczech. Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, które zajmuje kilka sal w Zamku pokrzyżackim. Uczniowie mogli obejrzeć eksponaty wykorzystywane w rolnictwie, hodowli zwierząt, pszczelarstwie, rybołówstwie, łowiectwie, plecionkarstwie, tkactwie i inne. Wiele z tych eksponatów związane jest z Kaszubami. Można było zapoznać się także ze współczesną sztuką ludową Kaszub, która obejmuje kolekcje rzeźby w drewnie, malarstwa na płótnie, malarstwa na szkle, hafciarstwa, strojów ludowych, plecionkarstwa, garncarstwa, instrumentów muzycznych, tabakierek i zabawek ludowych. W zbiorach znajdują się prace ponad 100 współczesnych twórców zamieszkujących na terenie całych Kaszub. Uczniowie mieli okazję  zapoznać się także z największą kolekcją w Polsce, liczącą 500 obiektów, której autorem jest dobrze nam znany i ceniony Józef Chełmowski z Brus-Jaglie.  Nasi uczniowie brali również udział w warsztatach pt: „Boży Internet”, gdzie mieli się dokładniej zapoznać z postacią Józefa Chełmowskiego i zastanowić skąd nasz regionalny twórca czerpał takie pomysły. Dzieci pięknie wykonały pracę i obiecały, że w przygotowanym przez nich pudełku znajdą się ich przemyślenia i sekrety. Pełni nowych wrażeń uczniowie zadowoleni wrócili do Swornegaci.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2023-06-18 19:56:38